Menu
B2B Nedir? B2B Nasıl Yapılır?

B2B Nedir? B2B Nasıl Yapılır?

Code Center Yazılım Hizmetlerimiz ile sizler için hazırladığımız, B2B pazarı geliştirmenin temel aşamalarını kapsayan bu kılavuz, işletmenize yardımcı olacaktır.


B2B pazarının tanımı

Basit bir ifadeyle, B2B pazarı, satıcıların ve hizmet sağlayıcıların ürünlerini diğer şirketlere sunduğu bir web sitesidir.
Bu tür platformlar, B2C e-ticaret web sitelerindeki ödeme ağ geçitlerinden farklı olan belirli ödeme seçenekleriyle ünlüdür. Banka havaleleri ve diğer ödeme methodlarını içermektedir.


B2B pazarlarının sınıflandırılması

İşletmeler arası e-ticaret web sitelerinden bahsetmişken, B2B pazarlarının sınıflandırılması aşağıdaki maddeler gibidir:

Dikey B2B pazar yerleri - belirli bir niş veya hedef kitleye odaklanılması;
Yatay B2B platformları - her tür şirkete geniş bir ürün yelpazesi sunmak;
Ürün tabanlı B2B çok satıcılı pazar yerleri - fiziksel ürünler satar. Örnekler Global Source ve Alibaba'dır.
Hizmet tabanlı işletmeler arası web siteleri - içerik oluşturmadan başlayıp, etkinlik yönetimine kadar farklı hizmetler sağlar. En iyi bilinen pazar yerleri TopTal ve Upwork'dür.
Mersin e-ticaret ekibimizden, işletmeniz adına 5 akıllı adımda B2B pazarı nasıl kurulması gerektiğine dair aldığımız bilgileri sizlere aktaracağız.


1. Potansiyel alıcılarınızı belirleyin

B2B müşterileri için müşteri yolculuğu uzun ve karmaşıktır. Pek çok insan soluklu karar verme süreciyle meşguldur. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını, görüşlerini ve iş işlevlerini göz önünde bulundurmalısınız.
Ayrıca, B2B şirketleri işlerinin refahı konusunda endişelidir. Bu, yalnızca çözümünüz için güçlü bir ihtiyaç olması durumunda satın alacakları anlamına gelir. Bu yüzden sizin göreviniz, ürününüzle onların sorunlu noktalarını ele almanın mümkün olan en iyi yolunu bulmaktır.


2. Tekinsiz bir değer önerisi bulun

Mersin e-ticaret alanında uzman ekibimizle, B2B pazarlarında zorlayıcı, çekici bir değer teklifi ile rakipler arasında öne çıkma şansınızı arttırabilirsiniz.
Ekibimiz, hangi niteliklerin iyi uygulanmış bir değer önermesi olduğunu merak ediyor ve temel olarak açık, spesifik hatta benzersiz olmanıza yardımcı olmaktadırlar.


3. UX ile ilgilenin

Mersin e-ticaret uzmanlarımız ile Mersin web tasarım ekibimiz, bir B2B pazarı tasarlarken uymanız gereken birkaç UX tasarım ilkesinden bahsetti. Bunlar ise aşağıdaki maddeler olarak:
o Canlı renklerden kaçının. Onları ince gölgelerle değiştirin. Bu sayede B2B e-ticaret sitenizi daha profesyonel hale getireceksiniz.
o Kullanıcıların ürünün mevcut olup olmadığını kontrol etmesine ve hızlı ödeme aşamasına geçmesine izin verin.
o Otomatik yinelenen satın alımlar ayarlamayı unutmayın. Böylece müşterileriniz değerli zamanlarından tasarruf edebilecekler.
o Kayıt işleminin sade ve basit olduğundan emin olun.
o B2B pazarınızda güveni sağlamak için demolar, teknik incelemeler ve sosyal kanıtlar yükleyin.
o Müşterilerinizin kolayca bulabilmesi için tüm ürünleriniz için iyi tanımlanmış kategoriler oluşturun.
 

4. İşlevselliği akıllıca seçin

B2B pazarınızın temel işlevselliğine gelince, ilk etapta aşağıdaki özellikler uygulanmalıdır:
o Kayıt sayfası;
o Şirket / müşteri profili;
o Ürün kataloğu;
o Gelişmiş arama ve filtreler;
o Uygun bir yeniden sıralama ve yenileme sistemi;
o İncelemeler ve derecelendirme;
o Ürün karşılaştırma sayfası;
o Analitik kontrol paneli;
o Çoklu ödeme seçenekleri;
o Çeşitli nakliye ve teslimat yöntemleri gibi…
 

5. En uygun geliştirme yaklaşımını bulun

Dikkate almanız gereken iki geliştirme yaklaşımı vardır. Bunlar hazır ürünler ve özel yazılım geliştirmedir.
Code Center Yazılım Hizmetleri olarak, işletmeniz için doğru kararı verebilmeniz için bu iki seçeneği de kısaca tartışalım:

Kullanıma hazır çözümler
Kullanıma hazır ürünlerin başlıca avantajları şunlardır:
o Uygun Fiyat;
o Kullanıma hazır çözümler kuruluma hazırdır;
o Düzenli güncellemeler;
o Müşteri desteği fiyata dahildir.
 
Ancak, bazı önemli işlevlerden yoksun olabileceğinizi veya ihtiyacınız olmayacak ekstra özelliklere sahip olabileceğinizi unutmamalısınız.

Özel yazılım geliştirme
Özel yazılımın temel faydalarına hızlıca bir göz atalım:
o Tüm özel iş ihtiyaçlarınızın ve gereksinimlerinizin karşılandığından emin olabilirsiniz;
o Tüm hassas verileriniz güvence altına alınacaktır;
o Tüm gizli riskler dikkate alınacaktır;
o Gereksiz işlevler için ödeme yapmanız gerekmeyecek;
Yeni işlevler kolayca eklenebilir.o
 

Code Center Yazılım Hizmetleri, B2B pazarının geliştirilmesine nasıl yardımcı olabilir?


Code Center Yazılım Hizmetleri ekibi, deneyim ve tecrübe ile çok sayıda çevrimiçi pazar yeri projesi oluşturdu ve sizler içinde oluşturmaya da devam edeceğiz. Çözümlerimiz sayesinde müşterilerimiz, dönüşümleri ve satışları artırıp işlerini büyütmeyi başardılar.
Sonuç olarak; B2B pazarları artık yükselişte.. Bu nedenle giderek daha fazla girişimci işletmeler arası e-ticaret platformları oluşturmaya yatırım yapıyor. Müşteri odaklı e-ticaret platformlarıyla karşılaştırırsak B2B pazar alanı daha karmaşıktır. Burada hedef kitlenizi ve başarılı olmak için müşteri yolculuğunun özelliklerini anlamanız gerekir.
İşletmeler arası e-ticaret platformu başlatmanıza yardımcı olacak güvenilir bir yazılım ortağı arıyorsanız, Mersin e-ticaret yazılım firması zamanında ve olarak şirketinize bütçede size hevesle ölçeklenebilir veya hızlı yüklenen bir B2B pazarı sunmamızı isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz.